zastosowanie bawełny

Bawełna to włókno powszechnie wykorzystywane w przemyśle tekstylnym – materiały bawełniane wyróżniają się solidnością i wytrzymałością. Przedstawiamy ich rodzaje i zalety, a także podpowiadamy, gdzie sprawdzą się one najlepiej.

Bawełna – najpopularniejsza tkanina naturalna

Bawełna należy do grupy naturalnych i organicznych materiałów, które świetnie sprawdzają się w przemyśle tekstylnym czy odzieżowym – jak również wełna oraz len czy jedwab. Są one alternatywą dla organicznych i nieorganicznych włókien chemicznych – jak m.in. włókna sztuczne i syntetyczne. Sklep z tkaninami pozwoli wybrać dobrej jakości produkty idealnie do swoich potrzeb.

Tkaniny bawełniane – podstawowe cechy

Bawełniane tkaniny na metry mają wiele ważnych cech, dzięki którym cieszą się dużą popularnością – to m.in. higroskopijność włókien na poziomie około 7,5%, długość włókien od 12 mm do 50 mm czy wytrzymałość na rozciąganie.

Poza tym tkaniny bawełniane mają właściwości antyalergiczne i higroskopijne. Wyróżnia je też miękkość i chłonność, co ważne, pozwalają skórze swobodnie oddychać. Tkaniny bawełniane są najczęściej wybierane, niedrogie i łatwo dostępne.

Bawełniane tkaniny – rodzaje

Bawełna to nie jest jeden materiał – wyróżniamy poszczególne rodzaje tkanin bawełnianych. Są one zaliczane do różnych grup, w zależności od przeznaczenia materiałów i dodatków, jakie zmieszano z włóknami bawełny. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

Batyst. Sklep z tkaninami to odpowiednie miejsce, by zakupić batyst. Wyróżnia się płóciennym splotem cienkich włókien i lekkością. Jest miły i przyjemny w dotyku, przewiewny, świetnie sprawdzi się w lato – można z niej uszyć odzież (koszulki, bluzki, sukienki itd.), ale też zwiewne zasłony czy firany.

Bawełna egipska. Włókna, z których produkuje się bawełnę egipską są zbierane ręcznie i osiągają długość aż 50 mm. Dzięki cienkim i długim włóknom można jednak stworzyć bardzo wytrzymałe sploty. Bawełna egipska jest bardzo miękka, delikatna i zachwyca blaskiem.

Perkal. Jest on ścisły i trwały, najlepszy jakościowo jest produkowany w 100% z włókien bawełnianych. Perkal to wysokiej jakości bawełna gładka, ceniona w przemyśle tekstylnym, ale także w branży odzieżowej. Wytwarza się z niego m.in. odzież (na przykład koszule) czy fartuchy.

Aksamit. Delikatny, lekki, produkowany z bawełny, ale z dodatkiem nitek osnowych, które biegną prostopadle do wątku. Najczęściej tkaniny z aksamitu służą do produkcji eleganckiej odzieży (jak bielizna, sukienki, zwiewne bluzki itd.), ale też zasłon.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here