Jak wygląda ospa?

Choroby zakaźne są jednymi z najbardziej niebezpiecznych chorób na świecie. Ich umiejętność rozprzestrzeniania się, zagraża całemu otoczeniu. Nic więc dziwnego, że są takie rygorystyczne zaostrzenia. Sprawcami tego rodzaju chorób zazwyczaj są wirusy lub bakterie, które atakują organizm. Jedną z takich chorób jest ospa, na którą najczęściej chorują dzieci.

Jak zarazić się ospą?
Ospa to choroba wirusowa, którą można zakazić się metodą kropelkową. Na samym początku osadza się w jamie nosowo – gardłowej, a dopiero później są widoczne na skórze charakterystyczne pęcherzyki.

Jak wygląda ospa u dzieci?
Ospa u dzieci zwykle ma łagodny przebieg i zazwyczaj chorują na nią dzieci przed 9 rokiem życia. Objawy pojawiają się do około dwóch tygodni od kontaktu z osobą chorą i początkowo mogą wskazywać na zwykle przeziębienie. Dziecko może być marudzące, niewyspane i posiadać gorączkę. Pierwsze pęcherzyki i krostki najczęściej pojawiają się na tułowiu, a później rozprzestrzeniają się na cale ciało. Niestety są one bardzo swędzące, co może niemalże zmuszać dziecko do drapania się, dlatego warto zabezpieczyć ciało przed tego rodzaju odruchami dziecka. Nie wszystkim będziemy mogli zapobiec, lecz na pewno na przykład obcięcie paznokci będzie korzystnym działaniem. Krostki trzeba traktować delikatnie i często obmywać, a także stosować zalecenia lekarza. Omawiana choroba trwa zazwyczaj od 10-14 dni.

Jak wygląda ospa u dorosłych?
Ospa wietrzna u dorosłych występuje niezwykle rzadko. Zwykle wtedy, gdy osoba dorosła nie przechodziła jej w wieku dziecięcym. Jej objawy są takie same jak u dzieci, lecz jej przebieg dużo cięższy i może prowadzić do rożnego rodzaju powikłań. Na przykład sepsy. Częściej pozostają również blizny.

Chociaż ospa wietrzna jest wyleczalna, to można z powodzeniem zaszczepić się i ustrzec przed zachorowaniem, zwłaszcza dzieci. Osoby zaszczepione z reguły nie chorują. Jednak, jeżeli już do niego dojdzie, to ma ona znacznie łagodniejszy przebieg w porównaniu z osobami nieszczepionymi.

http://www.zieloni2004.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiasta
Następny artykułJak zrobić makijaż?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here