Czy warto uczyć się języków

Znajomość języków obcych to bardzo wartościowa umiejętność, zarówno jeśli chodzi o podniesienie kwalifikacji zawodowych, jak i wyjazdy rekreacyjne. Choć angielski jest najczęściej nauczanym językiem obcym w Europie, nie gwarantuje nam wcale możliwości porozumienia się z każdym. Dlaczego warto poznawać języki europejskie?

Język międzynarodowy

Jak kiedyś łacina, a po niej francuski, obecnie rolę języka, którego uczy się w całej Europie, pełni angielski. Jednak, choć jest on stosunkowo prosty do nauki jako język obcy, w rzeczywistości bywa różnie z jego znajomością, szczególnie wśród przedstawicieli starszego pokolenia.

Choć po angielsku bez większych problemów dogadamy się w krajach skandynawskich czy Holandii, to we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, w Chorwacji czy Niemczech najprawdopodobniej na nic się nie zda nawet doskonała znajomość tego języka. Choć istnieje szansa, że przypadkiem natkniemy się w tych krajach na innych Polaków, to jednak wybierając je jako kierunek podróży warto zadbać o choćby podstawową znajomość języka.

Wyższe kwalifikacje

Ukończony kurs niemieckiego online czy znajomość rosyjskiego w stopniu komunikatywnym jak najbardziej warto zamieścić w swoim CV. Wiele międzynarodowych korporacji, ale również mniejsze firmy, mają zagranicznych partnerów czy wykonawców, z którymi trzeba komunikować się poprzez tłumaczy, a znajomość języków umożliwi nam otrzymanie takiego stanowiska w firmie związanej z naszym zawodem.

Choć jest również zapotrzebowanie rynkowe na tłumaczy i lektorów bardziej egzotycznych języków, to zaznajomienie się z językami naszych bezpośrednich sąsiadów już znacząco zwiększy nasze możliwości zatrudnienia. Dla copywriterów i innych osób pracujących ze słowem, znajomość języków umożliwi zajęcie się także tłumaczeniami, choćby dla zagranicznych firm, które chcą sprzedawać swoje produkty w Polsce.

Korzyści dla turysty

Natomiast jeśli jesteś zainteresowany zagranicznymi wyjazdami, które naprawdę polegają na zwiedzaniu i poznawaniu kultury danego kraju, a nie tylko na pobycie w hotelu nad morzem, już kilka lekcji hiszpańskiego czy kurs niemieckiego online sprawią, że stanie się to znacznie łatwiejsze.

Nie ma skuteczniejszej metody poznania obcego kraju, niż wyjście poza specjalnie przygotowane dla turystów lokale i atrakcje. Szczególnie na prowincji może to być znacznie utrudnione, jeśli nie będziemy władać językiem naszych gospodarzy

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here